jautājumi

Ierīkojiet privātmājā gāzes apkuri, nemaksājot par dabasgāzes pievadu!

Iespējams, Jūs šobrīd apsverat domu ierīkot privātmājā apkuri un vēlaties gāzi, jo tas ir ērtākais un lētākais apkures veids. Taču ir problēma – dabasgāzes pievada ierīkošana var neplānoti sadārdzināt izmaksas. Šādā situācijā lieliska alternatīva ir sašķidrinātās naftas gāzes jeb propāna gāzes apkure. Ierīkojot šādu gāzes apkuri, nav nepieciešams veidot pievadu, līdz ar to izmaksas ir daudz zemākas. Vai ar sašķidrinātās naftas gāzes apkuri ir tādas pašas priekšrocības kā ar dabasgāzi?

Ekspluatācijā šie gāzes risinājumi ir ļoti līdzīgi – sašķidrinātās naftas gāzes apkure, tieši tāpat kā dabasgāze, ir ļoti ērts risinājums - neprasa no saimniekiem praktiski nekādu darbu, iesaistīšanos. Abu veidu gāzes tirgus cenas ir līdzīgas - līdz ar to apkures izmaksas arī neatšķirsies.

Galvenā atšķirība ir ierīkošanas izmaksas, jo, ierīkojot sašķidrinātās naftas gāzes apkuri, nav jāizbūvē dabasgāzes pievads. Uzņēmums Virāža A, kas Latvijā veic sašķidrinātās naftas gāzes ierīkošanu visa veida ēkām – privātajām, industriālajām, daudzdzīvokļu ēkām, bieži saskaras ar situācijām, kad saimnieki izdara izvēli starp dabasgāzes un sašķidrinātās naftas gāzes ierīkošanu, un, protams, izvērtē izmaksas. Mēdz būt, ka, sastādot tāmi un salīdzinot sašķidrinātās naftas gāzes un dabasgāzes ierīkošanas izmaksas, dabasgāze izmaksā pat divas reizes dārgāk.

Sašķidrinātās naftas gāzes un dabas gāzes apkurei ir arī atšķirīgas gāzes katlu vadības sistēmas. Mēdz būt situācijas, kad industriālai ēkai ar dabasgāzes apkuri vairs nepietiek ar esošo gāzes daudzumu, ir jāpalielina jauda. Tad ir jāveic dabasgāzes pievada pārbūve, kam nepieciešamas lielas investīcijas. Šādos gadījumos, salīdzinot abu gāzes veidu ierīkošanas un ekspluatācijas izmaksas, sašķidrinātās naftas gāzes ierīkošana ir daudz izdevīgāka.

Vai granulu, malkas apkure ir izdevīgāka par sašķidrinātās naftas gāzes apkuri?

Granulu vai malkas apkure nav izdevīgāka par sašķidrinātās naftas gāzes apkuri. Kvalitatīva zīmola, ar automātiku aprīkots, granulu katls var izmaksāt līdz pat 40% dārgāk nekā sašķidrinātās naftas gāzes apkures sistēmas ierīkošana.

Turklāt ir jārēķinās, ka granulu vai malkas apkure prasa darbu - granulām ir nepieciešama telpa, tās ir jāpieber, jāiztīra pelni no apkures iekārtas u.c. Saimnieki ar laiku nogurst no kurināšanas darba, tāpēc uzņēmums Virāža A nereti tiek aicināts demontēt granulu vai malkas katlu un ierīkot privātmājā sašķidrinātās naftas gāzes apkuri.

Ja salīdzina granulu, malkas un sašķidrinātās naftas gāzes apkures izmaksas, tās ir līdzvērtīgas, jo sašķidrinātā naftas gāze ir ļoti energoietilpīga.

Vai sašķidrinātās naftas gāzes apkure ir droša – teritorijā, mājā nav gāzes noplūdes riska?

Sašķidrinātā naftas gāzes apkures sistēma ir ļoti pārdomāta un daudzkārt testēta, lai garantētu pilnīgu drošību. Tiek izmantoti inovatīvi drošības risinājumi, piemēram, telpa, kurā atrodas gāzes katls, ir aprīkota ar gāzes noplūdes sensoriem. Ja notiktu vismazākā gāzes noplūde, sensori reaģētu un cisternai acumirklī tiktu noslēgts padeves vārsts, novēršot gāzes noplūdi.

Vai ir iespēja salīdzināt dabasgāzes un sašķidrinātās naftas gāzes ierīkošanas izmaksas?

Palūdziet uzņēmumam izveidot tāmi dabasgāzes ierīkošanai un sašķidrinātās naftas gāzes ierīkošanai. Uzņēmums Virāža A tāmi sagatavo bez maksas. Ja ir nopietnāka interese par sašķidrinātās nafas gāzes ierīkošanu, Virāža A speciālists dodas uz objektu, lai uz vietas novērtētu situāciju un ar saimniekiem apspriestu ierīkošanas iespējas.

Tiek sastādīta gala tāme sašķidrinātās naftas gāzes apkures sistēmas ierīkošanai, un tajā ir pilnīgi visas paredzamās izmaksas. Saimnieks var rēķināties, ka nebūs pārsteigumu un negaidītu tēriņu.

Kā tiek veikta sašķidrinātās naftas gāzes apkures sistēmas ierīkošana?

Piemājas teritorijā tiek ierīkota gāzes tvertne, tā var atrasties virs zemes (atbilstoši Latvijas būvnormatīvu prasībām, tai jāatrodos ne tuvāk kā septiņus metrus no ēkas). Gāzes tvertni var ierīkot arī zem zemes - apmēram divu metru dziļumā. Šādā gadījumā visa sistēma ir ļoti diskrēta un virs zemes ir redzama tikai neliela lūka. Apakšzemes tvertnei jāatrodas ne tuvāk kā četrus metrus no ēkas. Zemē, apmēram 80 centimetru dziļumā, tiek ierīkots gāzes vads, pa kuru sašķidrinātā naftas gāze tiek nogādāta uz apkures iekārtu.

Savukārt ēkā tiek uzstādīts gāzes apkures katls. Tas ir ļoti kompakts, aizņem aptuveni vienu kvadrātmetru sienas platības. Gāzes apkures katlu var ierīkot jebkurā telpā, kur ir logs, izņemot pagrabu.

Sašķidrinātas naftas gāzes tvertnes uzpildes process ir pilnībā drošs un hermētisks, tās laikā nenotiek nekāda gāzes noplūde, gaisā nav nepatīkamas smakas vai traucējošas skaņas. Gāzes apkures sistēmas uzpildes laikā mājinieki var droši atrasties savās mājās.

Gāzes tvertne, tās ietilpība tiek izvēlēta atbilstoši apkurināmajai platībai, potenciālajam gāzes patēriņam, kā arī novietošanas iespējām. Ja visi minētie faktori ļauj uzstādīt optimāla tilpuma tvertni, gāze būtu jāpapildina vienu reizi gadā.

Gāzes tvertne var tikt aprīkota ar telemetrijas sistēmu, tad gan saimnieks, gan Virāža A speciālisti var attālināti sekot līdzi gāzes līmenim tvertnē un savlaicīgi brīdināt saimnieku, ka ir jāveic gāzes papildināšana.

Uzņēmums Virāža A veic pilnu sašķidrinātās naftas gāzes apkures ierīkošanas ciklu – projekta izstrādi un saskaņošanu pašvaldībā, gāzes apkures sistēmas ierīkošanu, gāzes padevi uz apkures iekārtu, pēc nepieciešamības uzņēmums var veikt arī gāzes katla uzstādīšanu un noregulēšanu.

Uzņēmums nodrošina arī operatīvu servisu – gāzes piegādi, gāzes tvertnes apsekošanu, kas, atbilstoši Latvijas būvnormatīviem, jāveic reizi gadā, apkures katla apkopi, kas jāveic ne retāk kā reizi divos gados.

Uzņēmumā strādā speciālisti ar dziļām zināšanām un pieredzi par sašķidrinātās naftas gāzes apkures sistēmu ierīkošanu, ekspluatāciju un apkopi. Tādēļ, ja saimniekam rodas kādi jautājumi vai tehniskas problēmas ar gāzes apkuri, Virāža A speciālisti ļoti operatīvi palīdz atrisināt situāciju, sniedzot attālinātu konsultāciju vai risinot situāciju uz vietas objektā.

Sašķidrinātās naftas gāzes apkures ierīkošana kopā ilgst apmēram pusotru mēnesi, mēnesi aizņem projekta izstrāde un saskaņošana pašvaldībā. Savukārt apkures sistēmas ierīkošanas darbi tiek veikti 2-3 dienu laikā.

Vai sašķidrinātās naftas gāzes apkurei var izmantot jebkuru gāzes apkures katlu?

Vairumu gāzes apkures katlu modeļu var pielāgot sašķidrinātās naftas gāzei, apkures ierīce tad ir jāpārprogrammē. Ja rodas nepieciešamība, apkures katlu var atkārtoti pārprogrammēt un izmantot iepriekšējam gāzes risinājumam.

Uzņēmums Virāža A piedāvā uzstādīt mūsu sadarbības partneru Bosch, Buderus gāzes apkures katlus, jo esam pārliecinājušies, ka šie apkures katlu modeļi ir praktiski un ideāli piemēroti sašķidrinātās naftas gāzes apkurei.

Ja gāzes katla uzstādīšanu veic uzņēmuma Virāža A speciālisti, mēs uzņemamies pilnu atbildību par to, ka iekārta darbosies nevainojami.

Kādas ir sašķidrinātās naftas gāzes izmaksas privātmājai un vai nākotnē cena nepieaugs, apkurei kļūstot neizdevīgai?

Kvalitatīvi nosiltinātai privātmājai apkurei aptuvenais sašķidrinātās naftas gāzes patēriņš ir viena tonna uz 100 m2 (ieskaitot siltā ūdens patēriņu). Sašķidrinātās naftas gāzes izmaksas ir pilnībā atkarīgas no naftas cenas tirgū. Pēdējo četru - piecu gadu laikā naftas cenas ir samazinājušās apmēram par 25%. Pašlaik sašķidrinātās naftas gāzes cena, ieskaitot nodokli, ir ap 600-700 eiro tonnā.

Vai, ierīkojot sašķidrinātās naftas gāzes apkuri, netiek nodarīts kaitējums apkārtējai videi?

Salīdzinot ar citiem apkures veidiem – gāze (neatkarīgi no tā, vai tā ir dabasgāze vai sašķidrinātā naftas gāze) ir dabai nekaitīgākais un ekoloģiskākais risinājums. Tas ir tāpēc, ka gāze tiek sadedzināta pilnībā, radot apkārtējā vidē vismazāk kaitīgo izmešu. To apliecina arī Pasaules Gāzes asociācijas veiktais pētījums, kas pierādīja, ka, kurinot ar gāzi, CO2 emisiju daudzums apkārtējā vidē ir apmēram piecas reizes zemāks nekā kurinot ar granulām vai malku.


Citi jautājumi

Kāpēc izvēlēties sašķidrināto naftas gāzi (LPG)?

Sašķidrinātā naftas gāze ir pirmā izvēle apkures nodrošināšanai vietās, kurās nav dabasgāzes pievada, kā arī vietās, kur tā ierīkošana nav finansiāli pamatota. Salīdzinot ar citiem populāriem apkures veidiem, kā piemēram, kokskaidu granulām, sašķidrinātās naftas gāzes apkures sistēmām ir virkne priekšrocību.

Vai gāzes apkures sistēmas darbība ir automātiska?

Sistēma ir pilnībā automātiska, ikdienā tā neprasa nekādu cilvēka iejaukšanos. Jums tikai jāuzstāda vēlamā temperatūra savā viedtālruņa apkures aplikācijā.

Vai nepieciešama atsevišķa telpa gāzes balonu vai tvertnes ierīkošanai?

Nav nepieciešama atsevišķa telpa kurināmā uzglabāšanai, LPG tvertne ir brīvi stāvoša vai arī ierakta zemē. Ja apkuri nodrošina gāzes balonu grupa, tā atrodas metāla skapī.

Vai gāzes apkures katls neaizņem daudz vietas?

Gāzes apkures katls ir ļoti kompakts izmēros.

Vai nepieciešams ik pa laikam veikt katla tīrīšanu, pelnu izgrābšanu vai tml.?

Gāzei nav nekādu degšanas blakusproduktu, kā pelnu u.c., līdz ar to nav nepieciešamas nekādas darbības no jūsu puses. Vēlams veikt katla apkopi veikt ne retāk kā reizi divos gados, ko veic gāzes katlu apkopes speciālists.

Cik efektīvi ir gāzes apkures katli?

Gāzes apkures katliem raksturīga ļoti augsta darbības efektivitāte, līdz 98% un vairāk.

Vai gāzes apkures sistēmu ir iespējams vadīt attālināti?

Mūsdienu gāzes apkures katli ir saderīgi ar “gudro māju” sistēmām, tādēļ mājas klimatu un katla darbību var vadīt no viedtālruņa, kas ir īpaši izdevīgi, dodoties ceļojumos.

Vai karstā ūdens padevei obligāti nepieciešams boileris?

Nav obligāti, jo caurteces gāzes apkures katli nodrošina ļoti efektīvu karstā ūdens uzsildīšanu, līdz ar to iespējams neuzstādīt karstā ūdens boileri. Tomēr, ja apkures sistēmas specifika pieprasa boileri, to ir iespējams uzstādīt, jo gāzes apkures katlu modeļi ir piemēroti abiem karstā ūdens padeves veidiem.

Vai gāzes apkures sistēma ir dārga?

Gāzes apkures sistēmas ierīkošanas izmaksas vairumā gadījumu ir zemākas nekā jebkuram citam alternatīvam apkures veidam.

Vai izdevīgāka ir apkure ar gāzes balonu grupu vai atsevišķu gāzes tvertni?

Gāzes izmaksas uz vienu masas vienību vienmēr būs lētākas ar piegādi tvertnē, tomēr vietās, kur fiziski tvertni nav iespējams uzstādīt, piedāvājam gāzes balonu grupas ar iespējami zemākās cenas piedāvājumu apkures balonu piegādēm.

Vai gāzes apkures sistēmas ir videi draudzīgas?

Gāzes apkures sistēmas ir videi krietni draudzīgākas nekā malkas, granulu, ogļu vai dīzeļdegvielas apkures sistēmas.

Vai propāna gāzes apkures sistēmas ir saderīgas ar dabasgāzes apkures sistēmām?

Dabasgāzes pievada ierīkošanas gadījumā ir iespējama pārslēgšana uz dabas gāzi, izmantojot esošo naftas gāzes apkures sistēmu, nomainot apkures katla dīzi vai vadības programmu.